Labai mažo tankio ir mažo tankio lipoproteinų metabolizmas. Aterogeniškumo koeficientas. Didelio tankio lipoproteinai

Labai mažo tankio lipoproteinai (LMTL) yra išskiriami egzocitozės būdu iš kepenų ląstelių į kraują, kaip nesubrendę labai mažo tankio lipoproteinai(LMTL). Jose daug trigliceridų, fosfolipidų. Paviršiuje yra dviejų tipų baltymų vadinamų apolipoproteinais ( Apo B- 100; ApoC-I; ApoE). Apolipoproteinai yra svarbūs lipoproteinų metabolizmui ir sąveikai su paviršiniais receptoriais. Kraujyje nesubrendę labai mažo tankio lipoproteinai (LMTL) perima daugiau apolipoproteinų iš DTL (didelio tankio lipoproteinų) ir tampa subrendusiais.

Subrendusios LMTL skaido kapiliarų endotelio paviršiuje esant lipoproteinlipazė, todėl lipoproteinuose sumažėja trigliceridų dalis ir susidaro vidutinio tankio lipoproteinai (VTL). VTL yra metabolizuojamas fermento kepenų lipazės, kuri suardo dalį trigliceridų, todėl susidaro mažo tankio lipoproteinai. MTL yra santykinai didelis kiekis cholesterolių, bei baltymų gautų iš didelio tankio lipoproteinų.

Mažo tankio lipoproteinų metabolizmas. MTL apykaita vyksta audiniuose ( kepenyse irgi). Ląstelių membranos turi receptorius, kurie prijungia MTL. Susidaro membrana, dengta pūslelė endocituojama į ląstelės vidų. Tokia pūslelė citozolyje prarandama apvalkalą ir tampa endocitoma, kurios viduje yra cholesterolio ir kiti lipidai. Endosoma susilieja su episoma ir lizosoma, suardo apoproteinus. Todėl išskiria laisvos aminorūgštys ir laisvas cholesterolis. Fermentas AcilKoA cholesterolio aciltransferazė (ACAT) cholesterolį verčia esteriu, kuris yra suteikiamas plazminėje membranoje. Cholesterolių perteklių iš audinių ir kraujo gražina DTLP į kepenis. Gražintas cholesterolis yra saugomas tulžyje. Hepatocitai ir enterocitai išskiria nesubrendusius DTL, kuriuose yra daug lipoproteinų, cholesterolio. Kraujotakoje nesubrendę OTL surenka apolipoproteinus iš kitų lipoproteinų ir prisijungia lecitilcholesterolacitransferazę ( LCAT). Taip susidaro subrendę OTL, kurie jungiasi su paviršinių audinių ląstelių receptoriais ir dėka fermento LK prijungia plazminėje membranoje esantį cholesterolį. Tokie cholesterolių esterių pripildyti DTL grįžta į kepenis, kur juos suardo kepenų lipazė, todėl į hepatocitus patenka cholesterolių esteriai ir laisvasis cholesterolis, kuris kaupiamas tulžyje. Kadangi DTLP gražina cholesterolį iš audinių į kepenis, tai jie vadinami gerieji lipoproteinai, tai gerasis cholesterolis. Mažo tankio lipoproteinas teikia audiniams cholesterolį, todėl sudaro galimybes audinius persotinti šiuo junginiu, todėl juose esantis cholesterolis vadinamas bloguoju cholesteroliu. Lipoproteinų aterogeniškumas išreiškiamas, tai yra savybė persotinti audinius cholesteroliu. Ji apibūdinama aterogeniškumo koeficientu.